Darovanému koni na zuby nekoukej, i kdyby byly keramické...

25.05.2023

Do našeho ateliéru v Jihlavě zavítal pár. 

Žena a muž. Žena darovala muži zážitek, aniž by mu sdělila, o co se jedná. Muž dar přijal, a i když se jednalo o "malování na keramiku", statečně se pustil do práce. 

Aby byl zážitek zajímavější, nadělili si vzájemnou výměnu. Žena namalovala hrnek pro muže, muž namaloval hrnek pro ženu. 

Tak jednoduché to bylo. 

Strávili spolu jedinečné a neopakovatelné chvíle. Radovali se společně z vytvořeného díla a užili si jeden druhého. Vytvořili něco, co je bude už navždy spojovat. Domů si odnesli domácí, praktické, keramické nádobí a vždycky, když z hrnků budou pít, budou se usmívat, líčit okolí své zkušenosti a budou vzpomínat. A v jejich pohledech bude patrné vzájemné souznění a porozumění, protože překročili pomyslnou mez, vystoupili ze své komfortní zóny a překonali své hranice. 

To mi připomnělo všechny ty obavy, když řekneme lidem o tom, co nabízíme. A oni se zaleknou, dostanou strach. Co když si vyberou nesprávnou barvu? (To nejsou vlasy!). Co když se výtvor někomu nebude líbit? (Třeba nějaké porotě?) Vždyť já přece neumím malovat. (Říkávala paní učitelka?) To není nic pro mě. To je tak pro malé děti. (Všichni jsme byli malými dětmi. To malé dítě je stále v každém z nás!) Děti v této aktivitě opravdu vynikají. Je to proto, že se nebojí. Jsou nápadité, hravé a plné fantazie. Tvoří bez předsudků a rády. Proto jsou jejich výtvory většinou tak osobité. Když se dítěte zeptám, jakou chce barvu a postavím před ně 8 odstínů, do 2 vteřin má vybráno. Když to samé udělám u dospělého člověka ani půl hodina nebude stačit. 

Přestaňte se bát. Buďte odvážní. Užívejte života. Překonávejte své hranice. Dopřejte si trochu té hravosti a bezstarostnosti. Malování na keramiku rozhodně nepatří mezi aktivity, které by ve Vás měly vzbuzovat hrůzu,  respekt a obavy. Tvořte a usmívejte se.

Jakákoliv práce totiž šlechtí člověka. Kdo tvoří a pracuje, je fyzicky i psychicky zdatnější, odolnější, ukázněnější, radostnější, vytrvalejší, uvědomělejší, vypracovanější, zkušenější, silnější a hlavně šťastnější. Jinak řečeno je ušlechtilejší. A tohle navíc není úplně práce, ale zábava. Takže budete ještě navíc zábavnější a tím i oblíbenější.

Pokud někdy dostanete dárkový poukaz na malování keramiky, neváhejte a zkuste to. Budete určitě mile překvapení. Prostě nekoukejte darovanému koni na zuby a užijte si každou vteřinu.  

HYGGujEme, přidejte se..

Ateliér v Jihlavě
Ateliér v Jihlavě
Ateliér v Jihlavě
Ateliér v Jihlavě
Ateliér v Jihlavě
Ateliér v Jihlavě
HYGGujEme