Vánoce zabalené v pozlátku konzumní doby

23.11.2022

Pro napsání tohoto článku mě inspirovala dočasná instalace výtvarného oboru ZUŠ v Moravských Budějovicích  viz https://www.zus-mb.cz/aktualne/kalendar-akci/zus-mb/instalace-vytvarneho-oboru-483_284cs.html a hlavně poslední věta článku.

Šla jsem z práce domů v pozdních odpoledních hodinách a zaujaly mě obalené stromy na našem náměstí. Nejprve jsem si myslela, že se jedná o nějaký obal před mrazem. Že by město už obsadilo pozici městského zahradníka? Pak mě napadlo, že za tím bude něco jiného, ale pospíchala jsem a neměla čas podívat se do květináčů, kde byl přiložený text viz odkaz výše. Následně jsem se na FCB stránkách města dočkala vysvětlení a od toho už byl pouze krůček k přečtení článku a napsání toho vlastního.

Současná doba s sebou přináší mnohé změny. Ty jsou zase doprovázené přirozeným odporem. Někdy totiž věci nejdou tak, jak by si člověk přál. Naše zaběhlé rituály, běžná rutina, narušení komfortní zóny atd. (zkuste si čistit zuby druhou rukou :)), to vše s sebou přináší chaos, nejistotu a z toho plynoucí strach, obavy a hlavně stres atd. Po této fázi by měla nastat fáze zklidnění, kdy si vše takříkajíc "sedne", kdy už budeme vědět, co nás čeká a se vším si opět poradíme. Změny totiž velmi často dělají prostor pro něco lepšího. Skrývá se v nich velký potenciál. Tuto druhou fázi bychom mohli trochu popohnat, aby přišla dřív a k tomuto účelu jsou vánoční svátky jako stvořené. 

V posledních letech byly vánoce převážně o shonu a stresu. O shánění vánočních dárků, nákupech, trávení času v obchodních centrech, na internetu, o gruntování, pečení, vaření, smažení. Zkuste se zeptat lidí ve Vašem okolí, jak se mají v předvánočním období. A nebo to raději nedělejte. Bohužel ne každý totiž pochopil, že je nutné stanovit si ty správné priority, a že: "Každý svého štěstí strůjce". Vždyť pravý duch vánoc je o úplně jiných pocitech. O pomoci druhým, o setkávání, o rozjímání, o zamyšlení,..... Doporučuji podívat se na známou pohádku Vánoční koleda podle povídky Charlese Dickense.

Naplánujme si aktivity, které nás naplní radostí a učiní šťastnými. Bude se nám lépe fungovat a lépe budeme čelit životním výzvám. 

 • Já už se těším 27.11. na pohádku na Zámeckém nádvoří, kam vezmu svého vnoučka. 
 • Hned poté zamíříme na rozsvícení vánočního stromu. Určitě potkám spoustu známých.
 • V obchodě s ovocem a zeleninou, kam chodím často nakupovat, prý budou v ten den prodávat vánoční punč. 
 • A večer si doma na stole rozsvítím adventní věnec zapálením první svíčky. 
 • Vánoční výzdobu tento víkend nezvládnu, ale výzdoba počká, až přijedou mé dcery domů. Pomůžou a zažijeme prima společné chvíle a určitě i spoustu legrace. 
 • V kalendáři jsem si opět poznamenala akci Cofee to Help. Projdeme se, pomůžeme a ještě si dáme něco dobrého. 
 • Každý rok si kupuji časopis s recepty na vánoční cukroví a nějaký vyzkouším. Letos se obzvlášť těším na pečení vánočního cukroví. Budu totiž poprvé zkoušet bezlepkové recepty. Ne vždy se vše povede, ale je to rozhodně dobrodružství a veliká zábava. 
 • Do diáře jsem také přidala všechny termíny veřejného bruslení až do vánoc. 
 • A na Netflix spustí těsně před Štědrým dnem pokračování minisérie Emily v Paříži. Tu miluju. Takže nejdříve zkouknu předchozí díly a pak plynule navážu :).
 • V práci se už nechávám unášet na vlnách vánočních melodií a koled a miluju vánoční i romantické filmy jako např.: Dobrý ročník, Nedotknutelní, Stážista, Prázdniny, Vánoční prázdniny, Pažíš počká, Pod toskánským sluncem atd. 
 • A hlavně se snažím obklopovat pozitivními lidmi. To je pro mé každodenní fungování opravdu velmi důležité. 
 • Jakmile na podzim zavane mrazivý vítr a lampy zazáří v chladném počasí, u mě nastupuje čas vánoc. Nechci, aby se smrsknul pouze do 3 vánoční dní. Chci si ho užívat, když instalujeme venkovní osvětlení a při tom pijeme svařený hruškový džus se slivovicí a oprašujeme recept na pražené mandle. 
 • A když se náhodou uvelebím u televize, hodnotím tu nejlepší vánoční reklamu. Protože vánoční reklamy posledních let vůbec nejsou špatné. Obzvlášť ty, které jsou vytvořené v duchu obchodního domu John Lewis. Mimochodem, už jste viděli tu letošní? Rozhodně stojí za shlédnutí viz níže stejně jako ty starší. Jsou totiž naprosto úžasné, aktuální a hodné následování.....
 • https://www.youtube.com/watch?v=1z0jfP2gCIs

Přejeme tedy nám všem krásné a letos opravdu pohodové vánoční svátky prožité v klidu, míru (dříve běžně užívaný výraz, který má dnes pro všechny zcela jinou hodnotu a váhu) a v kruhu nejbližších. Bez pozlátka konzumní doby, s úsměvem na rtech, optimismem a hlavně ve zdraví. 

"Život je krátký, žijme ho. Láska je vzácná, chyťme ji. Hněv je špatný, zbavme se ho. Strach je hrozný, čelme mu. Vzpomínky jsou sladké, važme si jich." 

- neznámý autor

My se snažíme podnikat v duchu tohoto článku. A proto v souladu s vánoční pohodou můžete vánoční dárky pořídit u nás. Namalujte hrníček pro babičku nebo tatínka, misku pro maminku, pokladničku pro brášku nebo sestřičku, talíř pro dědečka a udělejte tak radost sobě i druhým. Zážitek a osobní zkušenost jsou nepřenosné. Navodíte si tak pohodovou a příjemnou předvánoční atmosféru bez stresu.

HYGGujEme, přidejte se....


Váš tým HYGGujEme
HYGGujEme