Jeden dokonalý svatební talíř pro jednu dokonalou svatební polévku

06.09.2022

Svatební polévka, symbolika rovnosti v manželství

Svatby jsou spojené s mnoha tradicemi, zvyky a obyčeji. Jednou z klasických a také velmi oblíbených svatebních tradic (i mezi svatebními hosty, neboť skýtá velmi úsměvné momenty) je i tradiční podávání polévky, nejčastěji v podobě silného vývaru s knedlíčky a nekonečnými nudlemi. Čerství novomanželé se musí navzájem krmit jednou lžící a polévka se podává na jednom talíři společně pro nevěstu i ženicha. 


Otestuje se tak nejen jejich šikovnost, vzájemná spolupráce a trpělivost, ale tento akt symbolizuje také jejich manželskou rovnost na nově zahájené společné cestě životem. Společné pojídání mělo ještě jeden význam. Mělo poukazovat na to, že v manželství se musí brát i dávat rovným dílem. Jednalo se o symbol onoho pomyslného společného krajíce. Právě pro tuto výstižnou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířený.


Z historie

Tradice svatební polévky sahá do hluboké historie. Polévky se jedly na svatbách od nepaměti. Na chudších svatbách se podával obyčejný vývar, na bohatších si hosté mohli vychutnat hned několik druhů polévek. Hovězí svatební polévka se dříve zahušťovala suchou buchtou nebo pohankou.

Zajímavosti

Omotání bílým ubrusem mělo z novomanželů udělat jeden celek, aby prokázali, jak fungují jako pár. Pak se mohli s chutí pustit do své svatební polévky. Jednou lžící, kterou k pokrmu dostali, krmila nevěsta ženicha a ženich zase nevěstu. Dnes se obvykle používá pro tyto účely místo bílého ubrousu speciálně pro tuto příležitost ušitý a vyšíváním zdobený bryndák.

Vzájemné krmení nebývá vždy jednoduché. Mělo by totiž probíhat nejen pouze jednou lžící z jednoho talíře, ale ta lžíce by ještě navíc měla být děravá. Ta pak zpečeťuje manželskou sounáležitost. Svatební lžíci si novomanželé po svatbě mohou obvykle schovat na památku. Dá se dokonce objednat i s vyrytým monogramem a datem svatby.

V polévce býval často jeden velký knedlíček, který symbolizoval jednotnost.

Nejoblíbenější svatební polévka

Mezi nejčastěji volenou klasiku mezi svatební polévkami patří tradiční hovězí vývar s játrovými knedlíčky a dlouhými nudlemi. Vypadá krásně a je velmi oblíbená. Zvolit samozřejmě můžete i jiné polévky, zejména tehdy, pokud jste např. vegetariáni, vegani apod. nebo máte případně nějaká zdravotní omezení a nebo chcete pouze vybočit ze zaběhnutých kolejí a prostě a jednoduše chcete změnu. V takovém případě se nejvíce volí krémové polévky (brokolicová, hrášková, dýňová apod.). Nejdůležitější je, aby chutnala a hlavně aby svatba proběhla na jedničku s hvězdičkou.

Nejen bryndák a lžíce, ale i svatební talíř

Polévky u nás nevaříme, lžíce neprodáváme, bryndáky nešijeme ani nevyšíváme, ale přesto jsme si pro Vás připravili jednu specialitu. Můžete si u nás nechat namalovat originální, svatební talíř, který opatříme iniciály nevěsty a ženicha i místem a datem svatebního veselí.

Co se týká zdobení, fantazii se meze nekladou. Pokud máte svou představu, sdělte nám ji. Uděláme maximum pro to, abyste byli spokojení. Pokud představu nemáte, sdělte nám, v jakém duchu svatbu chystáte, my už něco vymyslíme. Svatební talíř pak můžete používat běžně v domácnosti jako talíř na těstoviny, mísu na ovoce, prostě na vše, co Vás napadne. Lze jej dát do myčky na nádobí. 

Hodně štěstí na společné cestě životem.... <3

Váš Team HYGGujEme 

HYGGujEme