Dánský styl HYGGE v českých poměrech

09.09.2021

Lidé v našem okolí se nás teď často ptají, jak jsme přišli na název HYGGUJEME, proč jsme si ho zvolili pro naše webové stránky.

Hlavní předlohou nám byla, je a bude knížka HYGGE od Meika Wikinga. 

Asi nemá úplně smysl rozepisovat se, co to HYGGE vlastně je, vše si můžete velmi jednoduše zjistit na internetu. Zde uvádím pár hesel z knihy, které by vám měly ledacos napovědět: 

*cítit se milován*být sám sebou*být součást denních rozhovorů, situací*důvěra*pocit domova*hygge je něco, co by pro vás mělo být dobré a mělo by vás těšit*užívat si malé procesy*ocenit čas strávený činností, která vás baví a naplňuje*radovat se z maličkostí*cítit se naprosto přirozeně, uvolněně, nenuceně a pohodově*být sám sebou*dokonalé bezpečí a klid* upevnění rodinných a přátelských pout*žít přítomným okamžikem*tvořit něco hodnotného a přitom se radovat*nacházet se ve vztahu s lidmi*něco málo hříšného je neoddělitelnou součástí hygge - popcorn v malované misce, horká čokoláda v malovaném hrnku, dort na malovaném talíři apod.*


Budeme se jednoduše snažit o přenesení dánského stylu do našich, českých poměrů.

Jedna hypotéza nás v knize zaujala.

Prý jazyk určité kultury zrcadlí to, jak lidé zažívají svůj svět a zároveň také ovlivňuje jejich jednání v něm.

Že bychom neměli v našem slovníku ten správný ekvivalent a proto nevíme, jak být šťastní? Proto nepatříme a ani jsme nikdy nepatřili mezi nejšťastnější národy? Dánové totiž používají HYGGE téměř pro všechno. Mají #HYGGEponožky, #HYGGEkavárny, #HYGGErestaurace, #HYGGEatmosféru, #HYGGEšiřitele, #HYGGEničitele, #HYYGEkoutek, #HYGGEchvíli, #HYGGEkávu, #HYGGEčokoládu... Zdá se, že téměř vše může v Dánsku získat přídavek #HYGGE, podle kterého se měří, porovnává a vyhodnocuje.

A jak se můžete v knize dočíst: "Štěstí si nekoupíte, ale můžete si koupit dort, a to je skoro to samé" :).

HYGGE bude vždycky pro každého z nás znamenat něco úplně jiného. Pro někoho to bude procházka s pejskem, pro jiného přečtení knížky, kafíčko s kamarádkou, zhlédnutí filmu, práce na zahradě, vyprávění pohádek dětem, cvičení až do úmoru, příprava něčeho dobrého, práce, běh v přírodě, vana plná bublinek, doutník se sklenkou whisky v ruce, pivečko s přáteli...

Chcete být v pohodě? Přidejte se k nám, my totiž HYGGujEme....

Malování keramiky je náramně HYGGE, obzvlášť v kruhu rodiny, přátel a kamarádů. A co je ještě HYGGE? Popíjení kávy nebo třeba horké čokolády z hrníčku, který jste si sami namalovali. A nebo pojídání popcornu z misky, kterou jste sami vlastnoručně ozdobili. A co třeba ten několikrát zmiňovaný dort na talíři, který jste si také ručně namalovali?

A pokud vás teď nenapadá, jak #HYGGE u vás doma nastartovat, tak to pojďme zkusit společně. Zakoupením našeho #HYGGEDIYbalíčku se nechte inspirovat. Příště už budete vědět, jak na to.

To vše a mnohem víc vám chceme postupně nabídnout na našich stránkách HYGGujEme. Jsme partička nadšených lidiček, co vám chce ukázat, že nikdo z nás nepotřebuje žádný důvod k tomu, aby byl šťastní. 

Prostě buďme!

Ty nejlepší věci v životě jsou totiž ZDARMA!

Myslím tím samozřejmě tu radost z tvoření :). Hrníček, glazury a výpal něco stojí. Ale ten váš pocit při tvoření, zkušenost a radost už vám nikdy nikdo nevezme. Snad jenom ten hrníček :)..... O ten se u vás poperou. Budete ještě koukat.... Ale pokud se tak stane, pak víte, kde si namalovat další :DDDDD.....

Přidejte se k nám. HYGGujEme.....

HYGGujEme