#crybabycry

06.06.2024

Slyšte, šlyšte.... Na vědomost všem se dává, že dne 13. a 14.6.2024 vám nynější studenti 3. ročníku JAMU v Brně představí své pojetí komedie "Cry baby cry" v Divadle na Orlí v Brně (předpremiéra) a 18.6.2024 pak v hostujícím Divadle J. K. Tyla v Plzni a převezmou tak pomyslnou štafetu hereckého kolektivu Švandova divadla, který vytvořil tuto autorskou inscenaci a jehož premiéra se datuje do roku 2013. 

11.9.2024 pak proběhne premiéra opět v Divadle na Orlí v Brně, které tuto hru zařadilo do svého programu pro sezónu 2024/2025. Vstupenky můžete objednávat na odkazech viz níže. 

https://goout.net/cs/cry-baby-cry/szcuagx/

https://divadlonaorli.jamu.cz/cry-baby-cry/ 

https://www.djkt.eu/repertoar/cry-baby-cry-2024

Tak jsem se dočkala. Má dcera je jedna ze studentů 3. ročníku JAMU. Jsem na ni moc pyšná. Stane na prknech, co znamenají svět. Prohlížím si fotky. Zombie? Hysterie? Šílenci z psychiatrického zařízení? Že by Přelet nad kukaččím hnízdem v novodobém pojetí? Netuším, ale těším se. A děsím zároveň. Mám totiž jednu dávnou vzpomínku, o kterou bych se s vámi ráda podělila.

Od obchodního partnera jsem dostala cca před 20 lety :) 4 lístky do divadla. Vzpomínáte si ještě na aféru s odposlechy fotbalových funkcionářů z roku 2005? Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus nelenili a jak stojí na stránkách Divadla Kalich, vzniklo legendární představení s názvem Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit...?, které se nyní exklusivně vrací na prkna, co znamenají svět. Tak je to tam psáno. 

Co na to říct. Pro mě to tehdy bylo opravdu legendární. Nezapomenutelné. Byl předvánoční čas a já si řekla, že s mým mužem pozveme mé rodiče a uděláme si takový menší výlet za kulturou do vánoční Prahy. Představu o tématu jsem měla, ale rozhodně jsem nebyla připravená na to, co nás čekalo. Opět se odkazuji na stránky Divadla Kalich kde stojí, že se jedná o intenzivní oslavu českého jazyka. Tak bych to tehdy nenazvala. Ale čeština je známá pro své dvojsmysly a Češi pro svůj humor...  

Představení trvá 60 až 80 min. v závislosti na improvizačních schopnostech hereckých protagonistů. Mně se to tehdy zdálo NE-KO-NEČ-NÉ!!! Zlatá tříhodinová představení v MDB :). Nepatřím mezi ty, kteří zásadně nepoužívají vulgární a sprostá slova. Když se něco nedaří, tak se nedaří a občas nějaké to peprné slovo srovná vaše čchi. Stavy záchvatu, mrtvice nebo infarktu tak můžete poslat do propadliště dějin. Je to prostě dobré pro ventilaci. Mimochodem, teď si musíme dávat pozor před vnoučaty. Šli jsme na to chytře a zvolili "fintu fň". Snažíme se sprostá slova hláskovat. Bohužel často je hláskujeme až potom, co jsme je řekli na plnou "hubu". Ještě musíme zapracovat na otázce uvědomění :).

Pokud si dobře pamatuji, představení zobrazuje dění v jednotlivých dnech v týdnu od pondělí do neděle. Já si pamatuji pouze to, že jsem netušila, kolika sprostými slovy oplývá náš drahocenný, český jazyk. Některá slova jsem ani neznala. Byla opravdu velmi nápaditá. A bylo jich hoooooodně. Myslím si, že jednotlivé věty byly poskládané pouze ze sprostých slov a spojené spojkami, částicemi a citoslovci. Kdybychom šli na představení pouze s manželem, možná bych se smála, jako se smáli všichni kolem mě. A možná bych si pamatovala i něco jiného. Ale vedle mě seděli mí rodiče. A s vlastními rodiči se doma nedíváte ani na erotické scény. Prostě ne! Když už jsem si myslela, že mám to nejhorší za sebou, myšleno: neděle skončila. Uff!, začalo všechno od znova. Pondělí, úterý, ... V tu chvíli to mé slabší já nevydrželo (srab) a musela jsem opustit divadelní sál. Bylo mi jedno, kolik času ještě zbývá do konce. Záchrana přišla záhy. Hned za dveřmi se nacházel BAR! Sedla jsem si za něj a poručila si dvojitou skotskou bez ledu. To mě zachránilo. A také nadhled mých rodičů, kteří vyšli prakticky hned za mnou v dobré náladě. Manžel uhájil naši kulturní baštu a zůstal až do konce. Whisky jsme si dali ještě společně a pak vyrazili do víru velkoměsta. Do naší krásné, stověžaté Prahy. V kavárně Slávia jsme si dali skvělou večeři a prožili tak nakonec úžasný a pohodový večer, na který teď s láskou a s úsměvem na rtech vzpomínám.

Tak mě napadlo, že bych se na to představení měla jít podívat znovu. Alespoň bych zjistila, jak je to s tou intenzivní oslavou českého jazyka dneska :).


Ale zpět ke komedii Cry baby cry. Má se jednat o divadelně zrychlený kurz life coachingu v čele s: 

  • koučem Tomášem Pavlicou, 
  • 5 žen (Klára Ondrůšková, Natália Ondrejmišková, Lesana Krausková, Markéta Bílková a Romana Horáková), které chtějí objevit návod, jak žít a být šťastné,
  • režie Petr Štěpán,
  • dramaturgie Miroslav Ondra.

Na stránkách Švandova divadla jsem si přečetla, že se při představení na jevišti kouří a cigarety jsou považovány za rekvizity. Jsem zvědavá, čím mě překvapí moje dcera. Zda cigaretami nebo nějakou chytrou teorií o životě :). Zatím mi jenom prozradila, že skrz dlouhou, úzkou sukni se tam spíš natáhne a možná tak někomu omylem jednu natáhne :). Snad to nebudu já za to, že jsem to na ni práskla....:). A ona snad nebude omezená a svázaná jinak než tou sukní :D. To bych jí moc přála.

Tak jim všem držme palce.  Zlomte vaz!

HYGGujEme, tak hajdy za kulturou. Přidejte se...


HYGGujEme