Kaleidoskop, krasohled - zapomenutá bílá magie

25.05.2023

S vynálezy se to má tak. Něco zkoumáte a přitom přijdete na něco úplně jiného. Když v roce 1815 prováděl své experimenty s polarizací světla významný skotský fyzik, matematik a vynálezce sir David Brewster, vynalezl krasohled.

Skleněná zrcadla se používala již okolo roku 1300 v Benátkách a byla a jsou základem krasohledu. Také vícenásobný odraz dvěma nebo více zrcadly je znám již od starověku a byl popsán již v roce 1558 italským učencem, Giambattistem della Portou ve své knize Magia Naturalis. Ale až sir Brewster přišel s krasohledem v  podobě, jakou známe teď.

Již první verze krasohledů sira Brewstera byly obdivovány členy Královské společnosti v Edinburghu. Následovaly další zlepšené verze s možností přesýpat střípky a tvořit tak nepřeberné množství obrazců. Následně sir Brewster požádal o patent pro nový optický přístroj, nazvaný "Kaleidoskop pro předvádění a vytváření krásných forem a vzorů s rozsáhlým využitím ve všech krásných uměních". Patent s číslem 4136 mu byl udělen v červenci 1817.

Výrobce, který měl patentované krasohledy začít vyrábět, ukázal některé z krasohledů londýnským optikům, aby zjistil, zda by si je u něho objednávali. Než je však stačil dodat na trh, byly krasohledy zkopírovány a začaly se prodávat jejich kopie. Odhaduje se, že za pouhé tři měsíce se v Londýně a v Paříži prodalo okolo dvě stě tisíc krasohledů.

Jedním z výrobců, který se původně pokusil vyrobit vlastní napodobeninu kaleidoskopu, byl Philip Carpenter, ale s výsledkem nebyl spokojen. Nabídl siru Brewstrovi, že pro něho bude krasohledy vyrábět a ten s jeho návrhem souhlasil. Carpenter se tak stal jediným autorizovaným výrobcem. Carpentrova společnost však nebyla schopna uspokojit poptávku a proto se Brewster v roce 1818 s Carpenterem dohodl, a dal svolení k výrobě autorizovaných krasohledů i jiným výrobcům. V roce 1819 už autorizované krasohledy vyrábělo více než tucet společností.

Většina z vyráběných neautorizovaných napodobenin krasohledů byla špatně zkonstruována, a tak se Brewster rozhodl popsat správnou konstrukci krasohledů a v roce 1819 vydal publikaci A Treatise on the Kaleidoscope, kde popsal principy a konstrukci různých druhů krasohledů.

Tolik stručně z historie krasohledů, kaleidoskopů.

V současné době jsou na trhu dostupné dětské hračky v podobě krasohledů, kde jsou z bezpečnostních důvodů zrcadla nahrazena foliemi. Často chybí i skleněné čočky. 

V našem portfoliu nabízíme kaleidoskopy z celého světa. Jsou krásné, jsou kouzelné, jsou návykové, jsou magické. Nejedná se o dětské hračky, nýbrž o umělecké, designové předměty, které jsou ozdobou interiérů. Jedná se o sběratelské kousky. V řadě případů se už nejedná pouze o přesýpání suchých korálek a střípků, ale o nikdy se neopakující obrázky v podobě plovoucích předmětů v olejové lázni. Pomalý pohyb Vás uklidní a Vy, v očekávání nového dobrodružství, přestanete i dýchat. Některé jsou přímo uměleckými díly jako např. kaleidoskopy tvořené metodou vitráže. Japonské kaleidoskopy vynikají svou precizností a minimalismem. U jiných je na první pohled patrné, že pochází z dílny lodního inženýra pro svou propracovanost a nápaditost.

Pokud někdy zatoužíte po krasohledu, kaleidoskopu, pokud nebudete vědět, jakým dárkem obdarovat svou rodinu, přátele a známé, pak vezte, že se krasohled, nebo-li kaleidoskop, hodí pro každou příležitost. 

Věděli jste, že se používá ještě jeden termín, tzv. teleidoskop? Jedná se také o krasohled, ale místo zrcadlových odrazů různých drobných předmětů jako např. korálků, střepin apod. se v zrcadlech odráží obraz toho, na co se přes krasohled právě díváte. A tak se stane, že např. z jednoho půllitru piva je jich najednou nepočítaně :). Pánové, ten pohled si užijete... Dámy, co Vy byste rády viděly v teleidoskopu?


Podívejte se na některá naše videa, abyste si udělali lepší představu: https://www.youtube.com/@kaleideu6558


HYGGujEme, přidejte se....

HYGGujEme